Cost Of My Classroom Lights – General Science Lessons Preview

A practical lesson that begins with the hourly cost of one fluorescent light tube and ends with the yearly cost of the lights in your room (…and your students do all the calculations!).

Free PowerPoint

Parts of this Lesson:

  • 7 min. Video presentation (Preview above)
  • Student Handout (Members)
  • 2 PowerPoints (1 Free)
  • Teacher Notes (Members)

Above is just a taste of this lesson.

Join Now!

Members get full-length video and complete access to all PowerPoints, Teacher Notes, and Student Handouts.

Membership starts at $5 for access to ALL 150+ lessons!

Please follow and like us: