Interactive Science Teacher

Make science meaningful & fun!

Cost Of My Classroom Lights

Off By Bill WIlkinson

A practical lesson that begins with the hourly cost of one fluorescent light tube and ends with the yearly cost of the lights in your room (…and your students do all the calculations!).

https://s3.amazonaws.com/isl_lessons/Movies/Lights.mp4

Handout, Notes, and PPT

CategoryGeneral Science Lessons Investigations Members
Tagscalculation cost of electricity fluorescent bulb incandescent bulb proportion

Proudly powered by WordPress | Theme: Master Blog